Provozní doba
Po-Ne 9.00-18.00
Kam přijedeme posekat
Hradec Králové a okolí do 25 km
Objednat

Jak správně sekat trávu

Správné sekání trávníku není jen tak. Víte, jak na to?

Sekáte si trávník sami, ale ten stále neodpovídá vaším představám? Možná je načase změnit techniku sečení. Pokud si nejste jistí, jak na to, na následujících řádcích jsme vám ke správnému sekání trávy sepsali mnoho užitečných rad.

Proč trávník vůbec sekat a nenechat ho růst?

Trávník seká prakticky každý, kdo nechce mít na zahradě džungli. Jenže není sekání jako sekání a dalo by se říci, že správný postup může být někdy poměrně složitá alchymie. Záleží totiž na takových skutečnostech, jakými jsou typ sekačky, výška trávy, četnost sečení atd. atd. V každém případě musíme zdůraznit, že při špatně zvolených postupech nebude trávník nejen odpovídat vašim vizuálním představám, ale dokonce může dojít k jeho celkovému poškození. Jak tedy dosáhnout toho, aby byl „zelený koberec“ správně vysoký, hustý a zároveň co možná nejvíce svěží?

Pořiďte si kvalitní sekačku na trávu

Zásadní věc. Můžete totiž vše ostatní dělat zcela správně, ale pokud k sekání trávy nezvolíte vhodný stroj, výsledky mohou být rozporuplné a navíc si značně ztížíte práci. Samozřejmě se stále najdou lidé, kteří zkrátka vytáhnou ze stodoly kosu a trávník posekají tradičním způsobem. Nic proti. Pokud totiž mají dostatek zkušeností, mohou to zvládnout velmi dobře, navíc bez hluku a finančních výdajů.
Jenže z hlediska efektivity a námahy je přeci jen lepší sekačka. Otázkou ovšem zůstává, jakou zvolit. Máte v podstatě dvě základní možnosti.

jak správně sekat trávu
  •  Vřetenové sekačky

Řez se podobná střihu nůžkami, neboť sečení probíhá střihem trávy mezi dvěma břity. Tyto sekačky tedy umožňují velmi kvalitní výsledky, proto představují ideální řešení pro okrasné trávníky, k nimž jsou zároveň velmi šetrné. Vždy ovšem záleží na jejich správném seřízení! Pro snazší sekání je navíc dobré pořídit variantu se sběrným košem.

  • Rotační sekačky

Trávu nestříhají, ale spíše uráží, což je pro trávník méně šetrné, neboť jednotlivá stébla zažívají určitý „šok“ a mohou žloutnout. Na druhou stranu je s nimi sekání velmi lehké a rychlé (záleží ovšem na nabroušení nožů a konkrétním výkonu motoru) a navíc se poměrně snadno udržují. Zároveň nebývají tak drahé jako jejich výše zmíněné „protějšky“.

ruční sekačka na trávu

K dispozici máte i ruční neboli strunové sekačky na trávu, které se hodí k sečení špatně přístupných míst, případně vznášedlové sekačky se vzduchovým polštářem, s nimiž je práce snazší, nicméně problém může být se sbíráním posekané trávy. Bubnové sekačky jsou potom určeny spíše k úpravě větších pozemků a luk než zahrad, pokud ovšem potřebujete posekat opravdu veliké plochy, pochopitelně asi nejlepší řešení představují zahradní traktory, na nichž lze při sekání sedět. Práci navíc ušetří i takřka zcela automatické robotické sekačky, ty jsou ale vhodné na menší plochy. Zmínit musíme rovněž speciální mulčovací sekačky, jež drtí trávu na malé kousky, vyhazuje ji na trávník a přírodně jej hnojí.

Tip: stejně podstatné jako udržovat trávník je udržovat samotnou sekačku. Pouze tak vám totiž vydrží opravdu dlouho v dobrém stavu. Po sečení ji tedy očistěte, pravidelně bruste nože a obecně se řiďte návodem výrobce.

Zvolit elektrickou, nebo motorovou sekačku?

Sekačky na trávu existují ve dvou základních variantách, i co se týče pohonu. Elektrické sekačky jsou obecně levnější, umožňují pracovat v příkrých svazích a potěší i nižší hmotností, úrovní hluku a snazší údržbou. Na druhou stranu se kvůli kabelu hodí pouze na souvislé plochy bez překážek, potřebují elektrickou přípojku, hůře se s nimi manipuluje a mají horší výkon. Motorové sekačky naopak umožňují větší volnost při práci, mají lepší výkon a práce s nimi je jednodušší. Bývají nicméně dražší, hlučnější, těžší, nehodí se pro členité terény a v neposledně řadě mohou obtěžovat i výfukovými plyny a unikajícím palivem.

Doporučujeme: v motorové i elektrické variantě si můžete pořídit rovněž tzv. vertikulátory, tedy stroje podobné sekačce. Ty provzdušňují trávník a pomáhají ho dostat do perfektní „kondice“.

Jak často sekat trávník?

Chcete-li udržet trávník zdravý a krásný, naprostou samozřejmostí musí být pravidelná údržba. Frekvence sečení trávy se ovšem liší dle stávajícího období roku, neboť tráva roste v jednotlivých měsících různou rychlostí. Nejvíce přibývá na velikosti v květnu a červnu a následně opět v září a sečeme pravidelně až do konce listopadu viz článek „Jak připravit zahradu na zimu“, takže nyní lze sekat jednou, ale klidně i dvakrát týdně. V průběhu ostatních měsíců nemusí být četnost taková, takže postačí sečení jednou za dva až tři týdny. Záleží ovšem také na tom, jak intenzivně tráva roste v dané době právě na vašem pozemku. Sekat byste v každém případě měli začít s příchodem jara a skončit až v říjnu.

Výška trávníku při sečení

Správné sekání trávníku zahrnuje i tuto okolnost. Většinou bývá doporučováno, že by měl mít vysoký zhruba 3 až 4 cm, přičemž u trávníků, které neslouží primárně na okrasu, může být i nepatrně vyšší. Vždy je ovšem nutné dodržovat pravidlo, že byste měli snižovat výšku stébel pouze o 1/3. Z toho tedy vyplývá, že nebudete-li se moci sekání věnovat delší dobu (např. z důvodu dovolené v zahraničí), následně jej zkracujte na několikrát s několika denními odstupy, a nesekejte jej tedy najednou.

traktor na sekání trávy

 Musí být tráva suchá nebo můžu sekat i mokrou trávu?

Pro správné a optimální sekání trávy by měl být trávník suchý, takže po dešti sekačku spíše nevytahujte (to už je možná lepší výše zmíněná kosa). Mohlo by totiž dojít k poškození trávníku. Kromě toho je sekání elektrickými sekačkami v mokru poměrně nebezpečné, protože proniknutí vody může skončit všelijak. Pokud ovšem budou mokra trvat delší dobu a trávník by skutečně potřeboval posekat, při zvýšené obezřetnosti to můžete zkusit i za takovýchto podmínek, u elektrických sekaček je ale na místě skutečně maximální opatrnost!

Jak správně sekat trávník s ohledem na bezpečnost?

Jestliže se rozhodnete sekat trávník v mokru, rozhodně zvolte vhodnou obuv, která se nebude smekat. Předejte tak zbytečným úrazům. Jistá pravidla se ostatně týkají i oblečení, jež by nemělo být za žádného počasí příliš volné, neboť pak se zvyšuje riziko, že se „chytne“ do sekačky. V blízkosti vašich pracovních aktivit by se neměly pohybovat ani děti a domácí zvířata a na samý závěr zdůrazněme, že většinu činností na zahradě zvládne lépe střízlivý člověk. Ono sice horké počasí vybízí ke konzumaci většího množství tekutin, nicméně příliš piv na sluníčku (nejen) při sečení trávy nedoporučujeme.